Mapy / Trasa

V roce 1991 se Klub českých turistů stal po 42 letech opět vydavatelem turistických map. Již vydané tituly vycházejí v opakovaných vydáních tak, aby trh byl stále uspokojován aktualizovanými mapami.

Edice map KČT pokrývá celé území ČR. Má jednotné měřítko 1:50000, jednotný obsah i formu. Kartografický podklad tvoří mapy Zeměměřického úřadu.

Klad listů a koncepci zpracovali značkaři KČT spolu s dalšími odborníky. Turistický obsah mapy sestává z turistických značených tras, ze značek, které znázorňují turisticko-vlastivědnou náplň, a z doprovodných textů.

V současné době se na trhu vyskytují turistické mapy jiných vydavatelů téhož měřítka. Upozorňujeme turistickou veřejnost, že průběhy turistických značených tras nejsou v těchto mapách zpracovány podle aktualizovaných podkladů Klubu českých turistů a mohou vykazovat oproti našim mapám a hlavně oproti skutečnosti v terénu menší či větší rozdíly.

Turistické mapy KČT obsahují kromě značených pěších tras také cyklotrasy a  lyžařské běžecké trasy. Jsou tak vhodné nejen pro pěší turistiku ale také pro cykloturistiku a lyžařskou turistiku.
Kromě papírových map jsou v nabídce vydavatelství Trasa také laminované mapy.

Uspořádání mapy a textů

Jednotlivá pole mapy jsou od sebe oddělena pouze lomem papíru a lokality, které se nacházejí v jednom sloupci (nebo řadě) na mapě, jsou popsány vždy v tomtéž sloupci (téže řadě) na rubové straně. Tím se ulehčuje vazba při sledování mapy a současném čtení textů. Je-li mapa rozevřena vždy v jedné své dílčí části, postačí ji otočit a texty pohotově číst, aniž by se musela rozevírat celá plocha mapy. Popisovaná hesla v textu jsou pro snazší orientaci v mapě žlutě podtržena, zarámována nebo podbarvena podle své důležitosti.

Klad listů map KČT 1:50000