O nás

Struktura KČT

Klub českých turistů je spolkem s celostátní působností, jehož historie se datuje k 11. 6. 1888, kdy byl spolek založen na ustavujícím sjezdu v Praze skupinou nadšenců v čele s Vojtou Náprstkem, Dr. Vilémem Kurzem, Dr. Františkem Čížkem a architektem Vratislavem Pasovským.

KČT je spolkem aktivních turistů a příznivců turistiky. Účelem a hlavními činnostmi KČT je vytvářet všestranný turistický a sportovní program, podporovaný jako celoživotní aktivita, včetně mezinárodních turistických aktivit, vytvářet materiální, organizační a metodické podmínky pro bezpečný a volný pohyb v přírodě, značení a údržbu sítě turistických značených tras, ochrana přírody a krajiny, péče o kulturní památky, vytvářet podmínky pro aktivní turistickou činnost všech občanů, včetně seniorů, rodin, dětí, mládeže a zdravotně postižených, pořádat turistické akce pro veřejnost, rozvíjet tradice KČT a propagaci turistiky jako činnosti poznávací i sportovní pro nejširší veřejnost.

Organizační struktura

Základní organizační jednotkou KČT jsou odbory, které se sdružují do 14 oblastí, totožných s hranicemi krajů. Vše zastřešuje Ústředí KČT se sídlem v Praze.

Orgány KČT jsou:

  1. Konference KČT
  2. Ústřední výbor KČT
  3. Vedení KČT
  4. Ústřední kontrolní komise

Konference KČT

Nejvyšším orgánem KČT je konference KČT, složená z delegátů všech oblastí.

Ústřední výbor KČT

Ústřední výbor KČT (ÚV KČT) je v období mezi konferencemi nejvyšším orgánem KČT. Schází se nejméně dvakrát ročně.

Členové
Ing. Ivan Press
PaedDr. Jan Eichler
Jiří Franc
JUDr. Milan Hoke
Ing. Petr Holuša
Ing. Jindřich Urban
Ing. Antonín Moravec
Lubomír Hoška
Rostislav Klemeš
Josef Sýkora
Vlastimil Škvára
Ing. Jaroslav Šlechta
Ladislav Zoubek
Zdeňka Prokůpková

Vedení KČT

Vedení KČT je kolektivním statutárním orgánem KČT a zastupuje KČT navenek. Má 7 členů. Řídí činnost KČT v období mezi zasedáními ÚV KČT. Schází se podle aktuálních potřeb řízení KČT. Za V KČT jedná navenek předseda nebo místopředseda, a to každý samostatně.

Předseda
RNDr. Jiří Homolka

Místopředsedové
Ladislav Jirásko
Ing. Ladislav Macka

Členové
Ing. Hana Slabáková
Ing. Rostislav Kašovský
Zdeněk Cabalka
Iveta Klemešová

Ústřední kontrolní komise

Kontrolním orgánem je kontrolor odboru nebo kontrolní komise odboru, kontrolní komise oblasti a ústřední kontrolní komise.

Předseda Ústřední kontrolní komise
Ing. Ján Babnič

Čestný předseda KČT
Ing. Jan Havelka

Členové
Bc. Renata Kotalová
Ing. Jaroslav Krejzlík
Věra Magasaniková
Miroslav Vořechovský

Členové KČT organizují každoročně přes tisíc akcí určených pro členy klubu i neorganizované zájemce o všechny druhy turistiky – pěší, cyklo, lyžařskou a vodní turistiku, mototuristiku, speleoturistiku, vysokohorskou turistiku, turistiku zdravotně postižených a nejnověji i hipoturistiku.

Turistické oddíly mládeže jsou sdruženy do Asociace TOM.

Výhody a podmínky členství

Klub českých turistů svým členům poskytuje mnoho výhod a slev. Podrobnosti najdete zde.

Jak se stát členem KČT

Pokud se rozhodnete stát členy Klubu českých turistů, máte několik možností:

  1. Přihlaste se přes naše stránky. Podrobnosti naleznete zde,
  2. vyhledejte nejbližší odbor (nebo odbor, ve kterém chcete pracovat) a vstupte přímo do něj (kontakty najdete v oblastním dělení KČT),
  3. kontaktujte sekretáře nejbližší oblasti KČT (kontakty najdete v oblastním dělení KČT).

Stanovy

Stanovy KČT (schválené na Celostátní konferenci KČT, 2. 4. 2023)

Mezinárodní aktivity

Členství v mezinárodních organizacích

EWV – Europäische Wandervereinigung

Evropská turistická asociace byla založena v roce 1969 se sídlem v tehdejší NSR. V současné době sdružuje 54 turistických spolků z 29 evropských států. Tyto spolky mají dohromady cca 6 miliónů členů.

Mezi hlavní současné cíle organizace EWV patří:

  • dokončení a údržba sítě 11 dálkových značených tras přes Evropu
  • uplatnění práv turistů pro volný pohyb v přírodě při EU v Bruselu
  • vztah turistiky a ochrany přírody
  • informace o turistických ubytovacích objektech jednotlivých členských spolků s cílem vytvořit jednotné databáze.

odkazy: EWV – Europäische Wandervereinigung

IVV – Internationaler Volkssportverband

Světová organizace lidového sportu sdružuje 27 států od Japonska, Izraele přes většinu evropských států až po Kanadu a USA. Vznikla v roce 1970 a dnes eviduje 15 miliónů členů v 5100 klubech, které pořádají 7700 akcí ročně, pravidelně uváděných v Katalogu akcí IVV, aktualizovaném každý rok.

odkazy: IVV – Internationaler Volkssportverband
Programová rada KČT – sekce IVV + IML

Programem IVV je:
  • získat co největší počet lidí pro pravidelný pohyb v přírodě
  • zabezpečit na akcích společenskou činnost v přijatelných cenových relacích pro
  • nejširší turistickou veřejnost
  • ocenit stálé účastníky akcí IVV velkým počtem diplomů, nášivek a odznaků

Symbolem ocenění je zvláštní razítko, které se dává pouze do zvláštních účastnických průkazů dle počtu akcí a kilometrů.

IML – International Marching League

V říjnu 1987 byla v Tokiu z iniciativy Královského nizozemského tělovýchovného svazu (KNBLO) založena Mezinárodní liga chodců – IML. Pro účastníky několikadenních mezinárodních pochodů byl navržen systém oceňování, pro nějž platí určitá pravidla – evropský chodec, světový chodec v řadě stupňů.

Mezi 17 současnými členy je i ČR a z každého státu může být pouze jeden pořadatel. V ČR je to zářijový dvoudenní pochod v Brně „Jede Kudrna okolo Brna“.

odkazy: www.iml-czech.com
IML – International Marching League

ČMCC a F.I.C.C.

KČT je prostřednictvím ČMCC (Českomoravského camping clubu), který je členem FCC ČR (Federace campingu a caravaningu ČR) členem světové kempingové a karavanistické organizace F.I.C.C. (Fédération Internationale de Camping, Caravanning et Autocaravaning) se sídlem v Bruselu.

Organizace byla založena v roce 1933 a mezi sedmi zakládajícími zeměmi bylo i tehdejší Československo. Nyní sdružuje asi 6 milionů členů z 37 států.

Ke stažení

Objednávka zboží s logem KČT od firmy Rituall:

Pro stažení objednávkové tabulky klikněte ZDE. Tabulku lze upravovat dle vašich potřeb.

Znak KČT v tiskové kvalitě

KČT – barevný velké JPG, malé JPG, křivky EPS

KČT – černobílý velké JPG, v křivkách EPS

Nejstarší znak KČT (1888 – 1918) PNG

Znak KČST (1918 – 1938) PNG

Znak turistických oddílů mládeže KČT PDF

Logo 30 let od obnovy KČT (1990 – 2020) PDF

Muzeum turistiky v Bechyni

Široká 48, 391 65, Bechyně

Otevírací doba:

květen, červen, září, říjen červenec, srpen
pondělí zavřeno zavřeno
úterý zavřeno 9.00-12.30, 13.00-17.00
středa zavřeno 9.00-12.30, 13.00-17.00
čtvrtek zavřeno 9.00-12.30, 13.00-17.00
pátek zavřeno 9.00-12.30, 13.00-17.00
sobota 9.00-12.30, 13.00-17.00 9.00-12.30, 13.00-17.00
neděle 9.00-12.30, 13.00-17.00 9.00-12.30, 13.00-17.00

Muzejní noc 2023  – 2. 6. 2023 v Muzeu turistiky!   Více na http://www.muzejninoc.cz

Otevírací hodiny jsou stanoveny vždy znovu pro každý kalendářní rok. Kromě webové stránky jsou uveřejňovány v pravidelně vydávaných tiskovinách KČT jako je časopis TURISTA, Obrazový atlas turistických cílů, Kalendář akcí KČT aj.

Návštěvy zájezdů a skupin lze sjednat i na čas mimo otevírací dobu po předběžné dohodě s panem Václavem Sedláčkem na tel. čísle 728 980 575 (17-19 hod).

Synagoga v Bechyni

Po dlouhých letech hledání prostoru pro umístění muzea turistiky pronajal Klub českých turistů (KČT) v roce 2006 původní budovu synagogy a 2. července téhož roku v synagoze otevřel první muzeum turistiky v ČR.
V roce 2007 koupil Klub českých turistů sousední budovu vlevo od synagogy a v její části otevřel v roce 2008 stálou výstavu ke 120. výročí založení KČT.

Muzeum turistiky v Bechyni

V hlavní lodi synagogy získá návštěvník přehled o místech významných pro historii české turistiky a o součástech infrastruktury potřebné pro turistiku, které ve své dlouhé historii vybudoval KČT. Také zde získáte celkový přehled chatách KČT, které Klub českých turistů vlastnil v roce 1948 (před jeho zrušením). Dále informace o hradních zříceninách, které se zachovaly díky dobrovolné činnosti členů KČT při jejich záchraně, uvidíte historické části turistického značení z přelomu 19. a 20. století, celkový přehled o současném systému značení turistických tras v Čroce Dozvíte se o historii jednoho z nejdéle vycházejících měsíčníků v naší zemi (ČASOPIS TURISTŮ – TURISTA, vychází nepřetržitě od roku 1889). Přečtete si životopisy významných historických osobností, které se zasloužily o českou turistiku, stejně tak jako popisy historie 15 nejvýznamnějších odborů KČT. Na jiných panelech se seznámíte s historií vzniku nejstarších evropských turistických klubů. Uvidíte velkou sbírku turistických odznaků, příklady turistických průvodců KČT z přelomu 19. a 20. století, příklady map z období 1. republiky.

V čele výstavního prostoru je umístěna poloplastická mapa Česka, na které jsou vyznačeny všechny existující rozhledny. Barevně jsou rozlišeny rozhledny dřevěné, kamenné (či cihlové) a ocelové. Před mapou je umístěn ovládací panel, ze kterého je možno najít postupně buď konkrétní rozhlednu nebo rozhledny v jednotlivých krajích či rozhledny v jednotlivých pohořích. Po vybrání konkrétní rozhledny je rozhledna zobrazena na velké plazmové obrazovce, umístěné nad mapou. V některých případech lze vyvolat i snímek starší rozhledny, která v daném místě stála. Vedle obrázků jsou pak zobrazena historická a technická data rozhleden.

Na výstavě v prvním patře sousední budovy se seznámíte s historií vzniku KČT v roce 1888, s historií prvního zahraničního zájezdu KČT a s úžasnými úspěchy klubu na Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891 (rozhledna na Petříně, lanovka na Petřín, pavilon klubu na výstavě – později přenesen – dnes bludiště vedle rozhledny na Petříně). Seznámíte se s jednotlivými etapami vývoje klubu, s postupným rozvojem ČASOPISU TURISTŮ a jeho významnými redaktory, se vznikem Klubu československých turistů v roce 1918, s členstvím prezidenta T. G. Masaryka v KČST (zakládající člen), s rozvojem pěší turistiky v průběhu prvních 60 let činnosti klubu a rozvojem lyžařské turistiky a lyžování, s rozvojem turistiky na Slovensku i na Podkarpatské Rusi, s činností KČST na území s národnostními menšinami a můžete si prohlédnout tabuli – Síň slávy české turistiky, s portréty významných osobností české turistiky od roku 1888 až do současných dní (uvedeny mohou být pouze osobnosti, které již nežijí). Na výstavě se můžete seznámit i s dobovými prvky turistické výstroje a výzbroje.