Stezky z lásky

Stezky z lásky vzaly za srdce. Dobrovolníků stále přibývá

Oprava turistických stezek a lidských duší zároveň, to je smysl unikátního celorepublikového projektu Stezky z lásky. Po celém Česku se k pořádání dobrovolnických brigád spolu s Klubem českých turistů přihlásily společnosti Kofola a RegioJet. Od květnového oficiálního zahájení projektu v moravskoslezských Bocanovicích se již zapojilo přes dvě stě dobrovolníků různého věku i zdatnosti. Čekaly na ně také velmi rozdílné úkoly, od vylepšení turistické stezky přes obnovu studánek a čištění lesa až po odstraňování trosek po ničivém požáru.

První party v počtu 10 až 20 více či méně zručných nadšenců pod vedením zkušených brigadýrů se pustily do díla v různých koutech naší republiky. Pro někoho byly blíž vsetínské Beskydy, jiné zlákalo okolí jihomoravských Ivančic. Zatím největší výzvou se ovšem stala vyhořelá rozhledna Vlčí Hora v Českém Švýcarsku, kde proběhly již dvě brigády. První, fyzicky velmi náročná, akce byla skutečnou zkouškou odolnosti, při které účastníci, brzy celí černí, obětavě snášeli dolů ohořelé kusy rozhledny a připravovali je k odvozu. Celkem sutí naplnili pět velkoobjemových kontejnerů. Na toto místo se dobrovolníci opět vrátili, aby pokračovali v úsilí, počasí jim ale tentokrát nepřálo, nicméně poté, co pokračovali v likvidaci spáleniště a třídění materiálu, ještě se přesunuli k nedaleké rozhledně Dymník, kde uklízeli nakácené náletové dřeviny. Největší letošní akcí pak 11. listopadu bylo dokončení naučné stezky po menhirech v přírodním parku Džbán. Zúčastnilo se třicet srdcařů a i tentokrát přes nepřízeň počasí svůj úkol splnili. Někteří stavěli dřevěné můstky, jiní přesouvali informační cedule, rovnali povrch, tvořili cestičku k pásu menhirů a nechyběla ani práce pro drsné chlapy s motorovou pilou.

www.stezkyzlasky.cz

Nová přátelství nebo lásky

Pro účastníky, kteří se na jednotlivé akce hlásí prostřednictvím webového formuláře, je vždy zajištěno zdarma ubytování na turistických chatách, stravování a večerní zábava u ohně. K ní patří opékání špekáčků a zábava, takže není divu, že řada akcí už má kapacitu naplněnou týdny před datem konání. V roce 2024 bude projekt pokračovat v ještě podstatně větším měřítku

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, který je jedním z iniciátorů projektu, říká: „Jedna věc je oprava stezek, druhá věc je oprava našich duší. Obrovská spousta lidí se cítí osamělá, a právě příroda jim pomáhá najít rovnováhu. Kdo nyní přiloží ruku k dílu třeba právě na Stezkách z lásky, najde při tom i nová přátelství. Ta opravdová, lidská, nikoliv digitální. A kdo ví, možná i nějakou lásku.“

Celý projekt je plánován na deset let, jak potvrzuje generální ředitel Skupiny Kofola Jannis Samaras: „Češi jsou vášniví turisti. V našem průzkumu, jak strávit Láskyplný páteček s partnerem, jednoznačně, vyhrál pobyt v přírodě. I proto chceme být důkladní a věnovat se projektu Stezky z lásky dlouhodobě, stabilně.“

Nápady jsou vítány

Místa, kde budou dobrovolnické akce probíhat, vybírá Klub českých turistů a v příštím roce se určitě dostane i na obnovu pěších stezek. Jak upozorňuje Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů, utrpěly některé z nich těžká, dokonce nevratná poškození: „V lesích řádil kůrovec a častěji

do nich zajížděla těžká technika, takže rozsah poničených pěších tras odhadujeme až na 10 %, což může být asi 4000 km. Některé regiony jsou na tom lépe, jiné hůře.“ Nejvíce poškozených tras je podle něj v Beskydech v Moravskoslezském a Zlínském kraji, další v Jeseníkách. Cílem projektu je tak nejen upozornit na lokality, které potřebují péči a zapojit veřejnost do dobrovolnických brigád, ale i navrhnout destinace, které zaslouží pozornost. Nominovat místa, která si zaslouží obnovu, a zlepšit tak své okolí, může doslova každý, a to pomocí webu stezkyzlasky.cz. V budoucích letech by totiž měly vznikat i takzvané moderní pěší trasy, které budou garantovat, že se budou maximálně vyhýbat asfaltovým cestám či silnicím. Už několik let existuje certifikovaná pěší trasa podél Lužnice z Tábora do Bechyně a další by měla být modrá hřebenovka přes Krušné hory až do Jeseníků. „Chceme vést stezku vytipovanými místy mimo turistické ‚Václaváky‘, plánuje Jiří Homolka. „Lidé je moc neznají, protože nemají reklamu, ale mívají často o to větší genius loci díky své historii,“.

Jaro, dobrý čas na lásku i práci

Projekt byl zahájen v Bocanovicích u Jablunkova, kde díky zapojeným vznikl nový povalový chodník. První akce pro veřejnost proběhla na chatě KČT Kusalíno ve Vsetínských Beskydech, kde členové TOM Skorci Vsetín a další dobrovolníci čistili žlutou turistickou trasu a studánku u turistické útulny. Další dvě akce se konaly 17. června ve Vyšních Lhotách u Ostravy, kde proběhla oprava kamenného chodníčku ke studánce Korýtko. V létě pak bylo možné dorazit třeba na jih Moravy, kde se v okolí řeky Rokytná překládala a čistila turisticky značená trasa.

„Předpokládáme, že brigádníci budou mít nějakou minimální zkušenost s prací v lese, že budou umět třeba aspoň trošku se sekerou. Kdo si troufne na motorovou pilu, je zvlášť vítaný,“ dodává Jiří Homolka.

Radim Jančura chce lidem adresovat především tři výzvy: „Jedna je: Zmapuj stezky, které jsou zničené. Druhá: Oprav je. A třetí: Navrhni odklon stezky tak, aby šla mimo asfalt anebo mimo lesní cestu, která je sice v některých obdobích hezká, ale když zaprší nebo se stahuje dřevo, tak je zničená. A věřím, že těchto akcí budou i příští rok desítky, později možná i stovky.“

Autor: Marcela Titzlová

Foto: Archív Stezky z lásky